текст для переказу 5 клас
Як це переказ тексту?
Переказ — це вид роботи з розвитку зв'язного мовлення, який передбачає передачу в усній чи письмовій формі прочитаного або прослуханого тексту.
Як це докладний переказ тексту?
Докладні перекази ставлять своєю метою передавати зміст оповідання, уривка чи епізоду повністю (без пропуску окремих деталей), послідовно (не порушуючи порядку дій) і правильно (точно називаючи імена, факти, окремі назви).
Що таке переказ 5 клас?
Переказ — більш або менш вірогідна розповідь про минуле, яку передають звичайно в усній формі.
Навчальні перекази з української мови 5 клас 5 КЛАС. Переказ – традиційний для школи вид навчальної роботи. Він якнайбільше відповідає сучасним вимогам, оскільки дає можливість організувати навчання за типом діяльності. Школярі ...Контрольна робота. Письмовий докладний переказ розповідного тексту художнього стилю.
Матеріал до контрольної роботи поєднує пізні види роботи на уроці: повторення, увага, творча робота, індевідуальні завдання, що в результаті робить урок змістовним і цікавим.

Тема: Контрольний докладний переказ розповідного тексту художнього стилю
Мета :на основі здобутих знань про будову тексту формувати в учнів основні текстотворчі вміння:визначати тему та головну думку тексту, мікротеми тексту у процесі складання його плану.самостійно добирати адекватні змістові виражальні засоби мови, усно відтворювати вихідний текст-зразок,поєднуючи різні типи мовлення та правильно, грамотно відтворювати на письмі; уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів,розвивати логічне й образне мислення,пам’ять,увагу ; виховувати повагу до тварин.
Очікувані результати: учні вміють переказувати почуту розповідь з елементами опису тварин; самостійно складати план до твору; використовувати мовні засоби звязку між реченнями в тексті; правильно і послідовно будувати текст.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми,мети і завдань уроку.
Інтелектуальна розминка.
- Які типи мовлення вам відомі?
- Що, кого можна описувати?
- Коли ми користуємось описом?
- Які Засоби роблять опис виразнішим?
Епітет – художнє означенн, яке дає образну характеристику предиета.
Порівняння – це тропи, у яких пояснення одного предмета подають за допомогою іншого, подібного до нього.
Метафора – це слово, або вираз, що вткористовують у переносному значенні.
Слово вчителя. Докладні перекази ставлять своєю метою передавати зміст оповідання, уривка чи епізоду повністю (без пропуску окремих деталей), послідовно (не порушуючи порядку дій) і правильно (точно називаючи імена, факти, окремі назви). Цей вид переказів привчає учнів уважно слухати текст, намагатися запам'ятати деталі, назви, чітко уяснити всі місця твору. Для детальних переказів добирають оповідання або окремі епізоди з творів, які носять закінчений характер.
ІІ.Підготовка до роботи над переказом.
- читаємо текст переказу;
- пояснюються і виписуються на дошці нові і маловідомі слова; проводиться робота над планом;
- повторне читання тексту в цілому;
- написання учнями переказу;
- переписування переказу в зошит для контрольних робіт.
ІІІ.Читання тексту переказу
Михайло Чабанівський
(оповідання)
Те, що того ранку побачив Ігор у сусідньому дворі, дуже схвилювало його. Маленький хлопчик такого ж віку, як і він сам, стьобав прутиком рябе цуценя, тягаючи його по саду за шнурок, звали хлопця Тимко. Собача жалібно скиглило, падало, переверталося на траві, намагаючись встигати за своїм довгоногим мучителем.
— Нащо мучиш? – сказав Ігор. - Краще віддай мені.
— Бери, — погодився рудий хлопчик і подав Ігореві шнурок.
Вірний, ось як він назве цуценя! Вірний, Вірний. Йому так сподобалася назва собаки, що він навіть засміявся.
Минув тиждень, і Вірного вже не можна було впізнати. Шерсть його заблищала, вирівнялася, ноги витягайся, стали пружними і рівними. Лише вуха, як і раніш, звисали на самі очі, завдаючи клопоту цуценяті.
З ранку до пізнього вечора Ігор не розлучався з своїм цуценям, ходив з ним до лісу, в крамницю, куди мати посилала за сірниками чи сіллю, купатися на річку, навіть в аптеку.
Вірний ночував у своїй затишній хатці, але кожного ранку, як тільки Ігор виходив з кімнати, щеня завжди зустрічало його радісним помахуванням хвоста, кидалося до ніг і качалося по траві.
- Дібрати:
- синоніми до слів затишній ( безбурний, безтурботний, обжитий, приємний , засміявся (гиги́кнути, хихи́кнути, хіхі́кнути, пи́рснути, зарегота́ти, зарегота́тися, розрегота́тися) , схвилювало ( турбувати, тривожити, бентежити, роз'ятрювати, баламутити).
- антонім до слова минув, вірного, вечора, зустрічало, розлучався, встигати (настав, зраздтвого, ранку, проводжало, зустрічався, запізнюватися).
- Пояснити лексичне значення слів:
Вірний - який заслуговує довір’я; постійний у своїх поглядах і почуттях; відданий.
Крамниця - підприємство чи заклад роздрібної торгівлі. Складові крамниці: торговельний зал або кілька залів для обслуговування покупців, каса, підсобні приміщення, де приймають, зберігають і готують до продажу товари; адміністративно-побутові й технічні приміщення.
Стьобав - бити кого-небудь або вдаряти по чому-небудь чимсь гнучким; хльостати, шмагати.
1. Розпочався черговий ранок
4. Повторне читання тексту
5. Написати детальний переказ на чернетці.
7.Запис в контрольний зошит.
Домашнє завдання . Намалюйте малюнки до тексту переказу
РМ №1. Усний вибірковий переказ художнього тексту, що містить опис
Матеріал містить завдання для усного перказу тексту в художньому стилі на розвиток уваги та різного типу мислення учнів.
Урок № 7 Дата ______
Тема:РМ№1. Усн ий вибірковий переказ художнього тексту, що містить опис
Мета: навчальна: поглибити знання учнів про особливості художнього тексту; звернути увагу на опис предмета;
розвивальна: формувати вміння учнів самостійно будувати зв ’ язну розповідь, пам'ять, увагу логічне та критичне мислення;
виховна: виховувати толерантне ставлення до однокласників
Організаційний момент
Оголошення теми і мети уроку
Актуалізація опорних знань і вмінь
.- Які твори належать до художніх текстів?
- Які висловлювання за емоційним забарвленням вам відомі? Наведіть приклади .
Основний зміст уроку
Слово вчителя. Запам’ятаймо!
Усний переказ відрізняється від письмового довільною формою викладу матеріалу. Йому властиві короткі речення, можливі повтори слів, уточнювальні вислови. В усному переказі виявляються особливості мовця.
Вибірковий переказ — це детальний переказ однієї частини (мікротеми) тексту.
Як підготуватися до переказу тексту
1. Уважно прослухайте або прочитайте текст.
2. Визначте тему й основну думку тексту.
3. Поясніть, чому текст має таку назву.
4. Визначте мікротеми тексту.
5. Виберіть мікротему, яку ви переказуватимете.
Тексти для переказу
У моєї баби Ганни в сараї над льохом стояла скриня. Вона дісталася бабусі від мого прапарадіда, вірніше, від його дружини.
Скриня була чимала. Вона мала прискринок для грошей, коралів, для ниток і голок. Скриня була на коліщатах, кована залізом зовні й гарно помальована всередині. По стінках були помальовані квіти. А на полупаному віку скрині сяяла ціла картина. На ній був козак Мамай з кобзою. Картина зовсім не почорніла од кіптяви часу.
Мені сповнилося тоді років п’ять, я частенько ховався на дні скрині й не зводив очей з помальованого віка. Тоді я поринав у чарівний світ казки, котрого я не забуду ніколи в житті, бо вірю, що стежка до образу Мамая не заросте ніколи…
Скриня була не така вже й трухлява, тільки розсохлася сильно. (За О. Ільченком; 124 сл.)
Фізкультхвилинка
Листочки-парашутики, як стомлені пташки,
Летять і опускаються на трави і стежки.
Листочки-парашутики у лісі не злічить.
То осінь опускається, бо хоче відпочить.
Колективне складання плану
Повторне читання вчителем тексту
Учні переказують текст
Підсумок уроку.
Домашнє завдання. Ст. 29 вправа 56 (скласти план до тексту) до підручника О. В. Заболотний
Подібні статті
- Якою стороною класти геотекстиль для мульчування
- Текст для переказу 9 клас
- Що таке природне співтовариство для третього класу навколишній світ
- Що таке абзац у тексті 2 клас
- Що покласти на дно тераріуму для агами
- Що можна покласти в акваріум для прикраси
- Якою стороною класти плівку для аквапринту
- Який найкращий клас корму для котів