Що повинен знати учень 5 класу з історії

Що повинен знати учень 5 класу з історії



Урок історії в 5 класі "Вступ. Що вивчає історія" ФГОС
план-конспект уроку з історії (5 клас)

До підручника: Загальна історія. Історія Стародавнього світу. 5 клас. Вігасін А.А., Годер Г.І., Свєнціцкая І.С. 3-тє вид. – К.: 2015 – 303с.

Завантажити:

Попередній перегляд:

План уроку №1 Тема: Введення. Що вивчає історія.

дата 3 вересня 2018 р. Клас 8; дата 4 вересня 2018 р. Клас 8а; дата 4 вересня 2018 р. Клас 8; дата 5 вересня 2018 р. Клас 8 г

Цілі уроку: зацікавити навчальним матеріалом, створити у учнів первинні уявлення про історію як науку; забезпечити засвоєння понять «історичне джерело», «Всесвітня чи Загальна історія»; сприяти розумінню того, що історія Стародавнього світу – частина Загальної історії; продовжити формування умінь працювати з довідковим апаратом книги, отримання початкових знань про предмет вивчення історії Стародавнього світу за рахунок розширення понятійної бази, вдосконалення навичок роботи зі схемами

Обладнання: Підручник, робочий зошит, роздатковий матеріал

1.Самовизначення до діяльності.

Емоційна, психологічна та мотиваційна підготовка учнів до засвоєння досліджуваного матеріалу.

Повідомлення теми уроку: Введення. Що вивчає історія.

Підготовка до роботи.

Записують тему уроку у зошит.

Налаштувати на робочий лад, сконцентрувати увагу на навчальному процесі.

2.Актуалізація знань та фіксація труднощів у діяльності.

Розмова на тему уроку.

1. За назвою теми уроку припустіть, про що йтиметься?

2. Що ви знаєте на цю тему з початкової школи?

усвідомлене мовленнєве висловлювання в усній формі;

пошук потрібної інформації, використовуючи знання початкової школи

3. Постановка навчальної задачі.

1) Що вивчає історія Стародавнього світу?

2) Як вчені дізнаються про життя людей у ​​минулому?

На дошці: тема уроку, нові слова: історичний, археологія

джерело, історія, Загальна історія.

Самостійна робота учнів із підручником.

Завдання: з'ясувати прізвища авторів підручника, назву підручника, назву його розділів.

Працюють із підручником

Навчаються структурувати знання

4. Побудова проекту виходу із скрути.

Отже, під час уроків історії Стародавнього світу ми познайомимося з життям первісних людей історії найдавніших цивілізацій Єгипту, Західної Азії, Індії, Китаю, Греції та Риму. Дізнаємося, як проводилися перші олімпійські ігри, хто такі Спартак та Олександр Македонський, де вперше були винайдені порох та порцеляна, з'явилися шахи.

Детальну інформацію про це ми отримаємо, вивчивши цей підручник. А як же справжні вчені дізнаються про життя людей і далеке минуле?

Бесіда з прочитаного.

- Що ще дає інформацію вченим про життя людей у ​​минулому? (Написи на камені та глині, старовинні книги, знамениті споруди, які дозволяють судити про майстерність їхніх творців.)

Як називаються предмет, який дає нам інформацію про життя людей у ​​минулому? (Історичне джерело)

Як називається наука, яка вивчає речові пам'ятки історії? (Це наука археологія.)

Як працює археологічна експедиція?

Перед початком робіт археологічної експедиції її учасники вивчають літературу району, де передбачаються дослідження. Потім шукають сам пам'ятник. Досить часто він відкривається випадково, особливо при земляних роботах, іноді за природного розмиву грунту.Перший польовий етап роботи археологів – розвідка, коли проводиться суцільне обстеження району, на карту-план умовними археологічними позначеннями заносяться усі пам'ятники; тоді ж проводиться попереднє обстеження головного об'єкта, включаючи обмір, збирання підйомного матеріалу та шурфування (шурф - це яма 1 х 1), тобто проведення невеликих земляних робіт.

Багато цікавих пам'яток археологи відкрили за допомогою аерофотозйомки. Це етруське місто Спіна, стародавні дороги та місця римських військових таборів у Сирійській пустелі. Іноді аерофотозйомка виявляє археологічні пам'ятники, що знаходяться під водою на глибині до 7 м. Так були відкриті потові споруди міста Тара фінікійського, що виявилося затопленим водами Середземного моря.

Після розвідки починаються розкопки. Шар за шаром знімають археологи ґрунт. Кожен такий шар, він називається штоком, дорівнює приблизно 18-20 см. Це трохи менше леза лопати. Щоб робота йшла успішно, археологи розбивають пам'ятник дільницям (розкопам). Зібраний під час розкопок матеріал вирушає до інституту, де його очищають, реставрують та вивчають.

Робота з новими термінами (письменно у зошитах).

Археологія - наука, що вивчає історію з речових залишків стародавніх людей.

Історичне джерело – це пам'ятка історії, яка дає інформацію про життя людей у ​​далекому минулому.

Історія - наука, що вивчає минуле та сьогодення людства.

Самостійна робота учнів із текстом підручника (с. 6 підручника).

Історія

Про важливість історії, необхідність її вивчення сперечатися не можна. Тут відповідь очевидна: історію знати потрібно кожній людині.Історію своєї країни, свого народу треба знати без прикрашань і применшень, її треба сприймати як історію власної сім'ї. , що ніколи не існував, вже не зможе послужити уроком жодному з наступних поколінь, прирікаючи людство на безглузде ходіння по порочному колу злочинів проти людяності.

Знання історії своєї країни зможе наповнити гордістю серце людини або почуттям глибокого каяття.

Проносяться в стрімкому і непереборному потоці часу люди, міста, держави, епохи, ери. вже Володимир приймає хрещення, а слідом за цим летять з обриву в Дніпро старі боги: Перун і Мокошь, Велес і Даждьбог.

І кожен з тих, хто нині живе, знаходиться в центрі цього калейдоскопа, і має можливість у побудову цього великого храму рідної землі покласти в кладку і свій камінь. минулим. Бути народом, бути нацією – це й означає не бути самотнім, це й означає мати власний дім, не забуваючи, однак, про те, що ми всі разом, усі люди та нації насамперед складаємо людство. І за чинну історію цього людства кожен з нас повинен відповідати, щоб майбутні покоління могли пишатися вже нашими з вами діяннями.

Чи не підійшло? Напиши у коментарях, чого не вистачає!

Відкритий урок. Історія, 5 клас. Що вивчає історія?
план-конспект уроку з історії (5 клас)

У п'ятому класі діти починають вивчати новий предмет – історію. На першому уроці важливо показати їм, що історія - це не нудний урок, де потрібно заучувати нудні дати, незрозумілі імена та події, а урок, де можлива творчість, а саме вивчення можна перетворити на захоплюючий квест. Представлений конспект - це перший урок історії, який знайомить дітей з дуже складними поняттями, тому для їх вивчення пропонується метод оформлення зошита у техніці лепбука, що дозволяє дитині у захоплюючій формі структурувати матеріал теми.

Завантажити:

Попередній перегляд:

Історія Стародавнього світу

тема: Що вивчає історія?

ННОУ «Троїцька православна школа»

Вчитель історії: Абраменко М.В.

Тема уроку: Що вивчає історія?

Мета уроку – досягнення наступних результатів:

Особистісні: осмислення значення історії як знання про розвиток людини та суспільства, про соціальний, культурний та моральний досвід попередніх поколінь.

Метапредметні: здійснювати аналіз навчальної та позанавчальної історичної інформації, визначати пізнавальну задачу та намічати шлях її вирішення, регулювати спосіб вираження своїх емоцій з урахуванням позицій та думок інших учасників спілкування.

Предметні: знати, як історики дізнаються про далеке минуле; наводити приклади речових та письмових історичних джерел; пояснювати значення термінів: історія, хронологія, археологія, етнографія, нумізматика.

Методи та прийоми: евристична бесіда, організація роботи з зошитами (застосування техніки створення лепбуків).

Обладнання, що використовується: інтерактивна дошка, підручник, у учнів: зошити, ножиці, клей.

Демонстраційне обладнання: мультимедійна презентація "Що вивчає історія".

Роздатковий матеріал: індивідуальний матеріал на основі друку.

1) Організаційні моменти: правила роботи з зошитами, знайомство з підручником.

2) Пояснення нового матеріалу:

а. Що таке історія? Геродот.

в. Як ми дізнаємось минуле? Види історичних джерел

м. Археологія, ВИД, музеї

д. Як працює історик?

е. Періодизація історії

Привітання учнів: Здрастуйте, діти. Сьогодні ви матимете перший урок історії. Я дуже сподіваюся, що цей урок вам сподобається і надалі ви будете із задоволенням вивчати історію. Сьогодні на нашому уроці будуть присутні гості, але урок у нас із вами звичайнісінький.

Організаційний момент: вчитель повідомляє правила роботи з зошитом, підручником, контурними картами тощо.

Вивчення нового матеріалу:

Тема нашого першого уроку: Що вивчає історія? Як ви вважаєте, що сьогодні нам з вами потрібно дізнатися, щоб відповісти на це питання? Вчитель слухає відповіді учнів, вибирає відповідні та підводить до проблеми: «Навіщо вивчати історію?». Тема уроку та проблемне питання записуються вчителем на дошці, а учні записують у зошит.

Отже, ми занотували наше запитання на дошку. З чого ми маємо почати шукати на нього питання? Напевно, нам потрібно спочатку визначити, що таке історія, що означає це слово і звідки воно взялося.

А) Що таке історія? Геродот.

Історія – одна з найдавніших наук. Виникла вона не менше 2500 років тому. Її засновником вважається грецький вчений та літописець Геродот;

Саме слово "історія" - перекладається з давньогрецької як "розпитування, дослідження". Адже перші історики своїм головним завданням вважали встановлення справжності події.

Історія – це наука, яка вивчає життя та діяльність людей у ​​минулому. Зверніть увагу на дві основні особливості історії - вивчає минуле і завжди пов'язана з людьми. Ці особливості завжди у зв'язці, адже минуле вивчають й інші науки – палеонтологія, палеогеографія тощо, але історія вивчає у минулому все те, що пов'язано з людиною (у зошит: час виникнення науки історії та визначення терміна «історія, діти наклеюють портрет Геродота та напис «батько історії», висловлювання Ключевського).

Подивіться яке гарне та образне визначення історії дав понад сто років тому російський історик В.О. Ключевський: “Історія – це ліхтар у майбутнє, який світить нам з минулого”. Як ви вважаєте, що хотів сказати нам історик? Вислуховує відповіді учнів. Відбирає найближчі.Так, історик хоче нам сказати, що події минулих років впливають на події сьогоднішнього чи навіть майбутнього.

Ми дали визначення з вами поняття «історія», тепер визначимо її завдання чи, говорячи науковою мовою, її функції. Виділимо головні чотири функції (у міру розповіді учні вклеюють в зошит ):

1. Історія вчить міркувати, розуміти суть подій, що відбуваються навколо. Історія показує, які помилки відбувалися в минулому і вчить не повторювати їх у майбутньому.

2. "Забравши у народу історію і через покоління він перетвориться на натовп, а ще через покоління ним можна керувати, як стадом" один з ідеологів німецького фашизму. Історія виховує гідних людей, дає приклади для наслідування. Людина, яка знає історію, з повагою ставиться до своєї Батьківщини та інших народів.

3. Історія знайомить нас із прекрасним світом мистецтва, з досягненнями людства у різних галузях культури та науки.

4. Вивчаючи минуле, аналізуючи сьогодення, люди можуть покращувати майбутнє. Історія дозволяє нам зрозуміти, чому бувають війни, як змінюється навколишній світ під впливом людини і т.д.

Перелічені завдання вже допомогли нам знайти відповідь на наше головне питання, але чи потрібно ще з'ясувати, як історики вивчають минуле?

В) Як ми дізнаємось минуле? Види історичних джерел

Про якісь події ми можемо прочитати у старих газетах чи подивитися кадри кіноплівки, наприклад, так ми можемо дізнатися про політ Гагаріна в космос чи про зустріч президентів США та Росії. Але чим далі в глибину століть ми намагаємося зазирнути, тим складніше нам щось дізнатися. Однак навіть при цьому людство вже багато знає про себе.Інформацію нам дають історичні джерела – це все, що колись було створено людьми, дійшло до нас і дає змогу дізнатися минуле.

Історичні джерела можна розділити на чотири види:

1. Речові джерела;

2. Письмові джерела;

4. Твори мистецтв.

Залишіть, будь ласка, одну сторінку в зошиті порожній, вона знадобиться для виконання домашнього завдання.

Г) Археологія, ВИД, музеї

Найдавнішу історію людства ми можемо вивчати переважно за речовими джерелами. Вивченням речових джерел займається археологія;

Археологія - наука, що займається вивченням речових джерел.

Слово " археологія " і двох грецьких слів " археос " – древній і " логос " – вчення; (Записуємо у зошит).

Археологи досліджують як окремі стародавні предмети (такі як зброя чи кераміка), і цілі комплекси (такі як могильники, поселення і навіть цілі міста) ( аплікація в зошит ).

На основі археологічних відкриттів історики реконструюють історичне минуле.

Історична реконструкція – відтворення матеріальної та духовної культури тієї чи іншої історичної доби.

Для вивчення різних видів історичних джерел існує ціла низка наукових дисциплін:

Хронологія – вивчає системи відліку часу;

Нумізматика – монети, а боністика – банкноти;

Геральдика – герби країн, міст, окремих сімей тощо;

Фалеристика – ордени та медалі;

Генеалогія - наука про родинні зв'язки.

Усього існує кілька десятків (близько 60) різних допоміжних дисциплін та з'являються нові.

У грецькій міфології покровительками наук та мистецтв вважалися музи. Дев'ять муз були доньками верховного бога Зевса та богині пам'яті Мнемозіни.Кожна муза відповідала за свій вид науки або мистецтва, але всі вони були необхідні для досягнення гармонії (наклеюємо зображення муз). Муза історії – Кліо. «Храм муз» – музей.

Це установа, що займається збиранням, вивченням, зберіганням та експонуванням предметів – пам'ятників.

Музеї бувають різні – технічні, літературні, краєзнавчі та, звісно, ​​історичні. Саме там можна побачити різноманітні історичні джерела.

Д) Як працює історик?

Візьмемо дві різні історичні події: Загибель міста Помпеї сталася в 79 році до нашої ери в Італії і Куликовська битва в 1380 на Русі. Ми бачимо, що кожна з цих подій має своє місце та час;

Що сталося, де сталося, коли сталося – це головні питання, з яких будь-який історик починає вивчати минуле.

Але відповіді на ці питання не достатні для історика. Перед ним постають нові питання: чому сталася подія, до яких наслідків вона привела і багато інших. Питання можуть бути найнесподіваніші, відповіді на які доводиться шукати довгі роки (клеїмо аплікацію).

Передумова - попередня умова, вихідний пункт чогось. Наприклад, до кінця 15 століття європейці з'явилися кораблі, здатні перепливти океан, карти, компас і т.д.

Причина - явище, що викликає виникнення іншого явища. Іспанія гостро потребувала золота, тому була споряджена експедиція Колумба.

Наслідком стало відкриття Америки.

Е) Періодизація історії

В історичній науці прийнято всю історію людства ділити на кілька великих епох (клеїмо в зошит):

  1. Первісність - від Адама до виникнення перших держав;
  2. Стародавній світ (5 тисячоліття до н.е. – 5 ст. н.е.);
  3. Середньовіччя (5 століття – 15 століття)
  4. Новий час (16 століття – 19 століття)
  5. Новий час (20 і 21 століття)

Цей поділ багато в чому умовно і найбільше підходить до історії Європи, адже, наприклад, в Африці або Австралії ще в 20 столітті були племена, які жили як в епоху первісності.

  1. Археологія, наука, що вивчає минуле людства за ____________________джерелами
  2. Що означає слово "історія" у перекладі з давньогрецької мови?
  3. Хто вважається родоначальником писемної історії?
  4. Що з наведених нижче відноситься до письмових історичних джерел? Закон, епос, загадки, одяг, зброя.

Підбиття підсумків уроку:

Давайте підіб'ємо підсумок нашого уроку. Чи змогли ми знайти відповідь на наше головне питання? Що ви дізналися про роботу історика? Що допомагає йому у його роботі?

Пояснення завдань домашньої роботи:

Пам'ятаєте, я вас просила залишити вільну сторінку в зошиті? Ось вам перше домашнє завдання. Я роздам вам чотири конвертики, в них підпишіть: письмові, речові, усні джерела та витвори мистецтв. Потім їх потрібно вклеїти у зошит. На наступному уроці ми виконаємо з вами першу практичну роботу – вкладемо в ці конвертики зображення різних джерел залежно від того, до якого виду вони належать.

Домашнє завдання (вклеїти в зошит):

  1. Вивчити терміни: історія, історичні джерела, археологія, історична реконструкція, археологія, причини.
  2. Знати, хто такі Геродот, Ст. О. Ключевський, Кліо.
  3. Називати 4 завдання історії.
  4. Наводити приклади речових, письмових, усних джерел та творів мистецтв, вклеїти 4 конвертики (див. пояснення)
  5. Називати ВІДи та предмет їх вивчення – нумізматика, боністика, геральдика, хронологія, фалеристика, генеалогія.
  6. Називати періоди всесвітньої історії у їхній хронологічній послідовності.

Подібні статті

Останні статті

Категорії